تجارت الکترونیک مزایا و محدودیت ها،چشم انداز ها و فرصتها

تجارت

مفهوم تجارت الكترونيك

در جريان كاربري فناوري اطلاعات و ارتباطات در اقتصاد، بازرگاني و تجارت، پديده تجارت الكترونيكي با تعاريف متعددي كه در طول زمان براي آن ارائه شده است، مطرح  شده و مورد استفاده قرار گرفت. لغت تجارت الكترونيكي از دو بخش تجارت و الكترونيكي شكل گرفته است. “تجارت” تعريف كننده محتواي عمل يا فرآيندي است كه انجام مي‌شود و “الكترونيكي” صفتي است كه به تجارت داده مي‌شود و به معناي انجام فرآيندهاي تجارت از طريق فناوري‌هاي نوين الكترونيكي است. از جمله فرآيندهايي كه در قالب تجارت پوشش پيدا مي‌كند مي‌توان به استعلام بها، مناقصه، مذاكره، قرارداد، تحويل، پرداخت و… اشاره كرد. مفهوم فناوري‌هاي نوين الكترونيكي نيز به فناوري‌هايي اشاره دارد كه در آن امكان انجام كليه فعاليتهاي لازم براي هريك از فرآيندهاي فوق وجود داشته باشد. چندكاناله بودن، فراگير بودن، جهاني بودن، بهنگام بودن و دوطرفه بودن، از جمله ويژگي‌هايي است كه يك فناوري بايد از آن برخوردار باشد تا بعنوان فناوري نوين شناخته شود. از جمله اين فناوري‌ها مي‌توان به اينترنت، اينترانت، اكسترانت، و مواردي از اين قبيل اشاره كرد.

بسياري از محققان معتقدند تجارت الكترونيكي هرگونه مبادله و يا تراكنش است كه بين سازمان و يك عنصر محيطي نظير مشتري، شركتهاي همكار يا دولت با استفاده از ابزارهاي الكترونيكي اتفاق مي‌افتد.برخي ديگر نيز آن را فقط شامل خريد و فروش الكترونيكي كالا بر روي شبكه‌هاي الكترونيكي و كامپيوتري مي‌دانند.

توربان (۲۰۰۴) معتقد است تجارت الكترونيكي عبارتست از فرآيند مبادله كالا، خدمات و اطلاعات از طريق شبكه‌هاي رايانه‌اي از جمله اينترنت. بر اساس تعريف WTO نيز تجارت الكترونيكي عبارت است از هر گونه تجارتي كه دو طرف به جاي تماس فيزيكي از تجهيزات، استانداردها، قوانين، شبكه‌ها، پروتكل‌ها و برنامه‌هاي كاربردي استفاده مي‌كنند. زواس (۲۰۰۱) نيز تجارت الكترونيكي را شامل تبادل اطلاعاتي مي‌داند از طريق شبكه الكترونيكي، در هر مرحله‌اي از زنجيره عرضه، خواه در درون يك شركت، بين شركتها، بين شركت و مشتري يا بين بخش خصوصي و عمومي اقتصاد  مبادله مي‌شود و خواه اين فرآيند توام با پرداخت پول باشد يا اينكه پرداختي صورت نگيرد.

در مجموع با توجه به تعاريف فوق، در يك جمع‌بندي كلي، مي‌توان تجارت الكترونيكي را به معناي انجام فرآيندهاي تجاري نظير خريد و فروش كالا و خدمات و فعاليتهاي پشتيبان آن شامل مذاكره، مناقصه، مزايده، قرارداد، پرداخت، تحويل و… از طريق فناوري‌هاي نوين اطلاعاتي دانست. حال هر اندازه كه فرآيندهاي بيشتري الكترونيكي شوند و هر اندازه كه فرآيندها الكترونيكي‌تر شوند، پديده تجارت الكترونيكي كامل تر خواهد بود.

توربان  چارچوب تجارت الكترونيكي را در قالب یک شكل که در  صفحه بعد نشان داده شده است مشاهده می کنید.

وي بر اين عقيده است كه تجارت الكترونيكي از سه بخش مديريت، زيرساختها و كاربردها تشكيل مي‌شود. وي در بخش كاربردها، بانكداري الكترونيكي را يكي از كاربردهاي تجارت الكترونيكي مي‌داند كه شامل پرداخت الكترونيكي و كارتهاي اعتباري نيز مي‌شود. بنابراين ارتباط تئوريك مفهوم كارتهاي اعتباري و تجارت الكترونيكي به اين صورت تعريف مي‌شود كه پديده مبادله از طريق كارتهاي اعتباري بخشي از پديده بانكداري الكترونيكي است و بانكداري الكترونيكي نيز خود يكي از كاربردهاي تجارت الكترونيكي به حساب مي‌آيد.

جدول مدیریت

 

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *